Technologie bateryjnych zasobników energii, na przykładzie największego europejskiego parku PV (145MWp)
Cele projektu:
Celem projektu było opracowanie optymalnych, zarówno technicznych, jak i ekonomicznych strategii pracy zasobnika energii i jego integracji z odnawialnymi źródlami energii, jak również opracowanie scenariuszy pracy systemu oraz ich symulację. Dodatkowo celem projektu był praktyczny test opracowanych procedur przy użyciu systemu magazynowania energii o mocy 1MW/0,5MWh, przeznaczonego do współpracy z farmą fotowoltaiczną.
Osiągnięte wyniki:
Gromadzenie i analiza danych dotyczących użytkowania pojazdów elektrycznych
Cele projektu:
Celem projektu było zbadanie możliwości i przetestowanie wykorzystania pojazdów elektrycznych w środowisku przemysłowym jako pojazdów serwisowych. Jednostki pomiarowe oparte na GPS były wykorzystywane do rejestrowania i oceny danych o ruchu w okresie kilku miesięcy. Jednocześnie w stacjach ładowania rejestrowano dane dotyczące zużycia energii przez pojazdy. Uzyskana w ten sposób ocena daje przegląd profili jazdy, zachowań w zakresie ładowania i specyficznego zużycia energii przez pojazdy elektryczne.
Osiągnięte wyniki:
Wykorzystanie elektromobilności w regionie z dużym udziałem energii odnawialnej
Cele projektu:
Projekt miał na celu zbadanie możliwości integracji pojazdów elektrycznych w regionie zdominowanym przez odnawialne źródła energii w celu zapewnienia obiecującej alternatywy dla bilansowania energii elektrycznej. W ten sposób znaleziono rozwiązania dla związanych z tym wyzwań, takich jak społeczna akceptacja mobilności elektrycznej i wykorzystanie jej w celu poprawy integracji odnawialnych źródeł energii w funkcjonowaniu sieci (wkład do usług sieciowych). Podstawowym podejściem technologicznym w projekcie było połączenie infrastruktury elektrycznej, logistycznej, jak również informacyjno-komunikacyjnej (ICT) celem integracji infrastruktury pojazdów elektrycznych i energii odnawialnych. Podejście to zostało wdrożone w ramach otwartego, modułowo rozszerzalnego systemu opartego na otwartych interfejsach z sektorów elektrycznego i ICT.
Osiągnięte wyniki
Bezpieczeństwo i stabilność działania sieci energetycznych poprzez wykorzystanie zagregowanych rozproszonych komponentów (OZE) sieci elektroenergetycznej
Cele projektu:
Celem projektu było zintegrowanie zdecentralizowanych elektrowni, magazynów energii w regionalnej sieci dystrybucyjnej pod względem pomiarów, sterowania i technologii informatycznych, tak aby ich wykorzystanie mogło przyczynić się do poprawy stabilności sieci. Wykorzystano w tym celu zarówno nowe algorytmy sterowania, jak i nowoczesną technologię komunikacyjną opartą na ustandaryzowanych interfejsach. W ramach projektu zwrócono szczególną uwagę na komunikację między komponentami i przetestowano sposoby poprawy ich niezawodności.
Osiągnięte wyniki:
Doradztwo i ekspertyzy celem zwiększenia efektywności energetycznej systemu na przykładzie parku chemicznego
Cele projektu:
Działania doradcze mają na celu identyfikację potencjałów efektywności w różnych procesach produkcji i przetwarzania energii, które są charakterystyczne dla firm z branży przetwórczej. Aby móc określić potencjały oszczędności energii i efektywności energetycznej, określono również indywidualne środki w odniesieniu do technicznej i ekonomicznej realizacji wraz z przypadkami wykonalności i względami ekonomicznymi. Głównym celem jest oszczędność 6,4 GWh w czasie pracy sieci poprzez wdrożenie różnych strategii, a przez to osiągnięcie istotnego wkładu w realizację celów niemieckiego rządu federalnego w zakresie ochrony klimatu.
Osiągnięte wyniki: